Chcemy tworzyć usługi publiczne dla seniorów. Ale jak to zrobić?

6 grudnia, 2019

Z takim postulatem zwróciła się do nas Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia reprezentująca 41 miast i gmin z przemysłowego obszaru Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Podczas 2 dniowego szkolenia (25-26.11.19), którego uczestnikami byli przedstawiciele m.in. Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, pracownicy Dziennych Domów Seniora oraz Przedstawiciele Rad Seniorów, czyli seniorzy we własnej osobie odkrywaliśmy zasady projektowania i wdrażania usług publicznych dedykowanych seniorom. 

Wykład i warsztat – pigułka wiedzy i doświadczenia

Pierwszy dzień to zapoznanie uczesników z ogólnymi założeniami projektowania usług, przedstawienie procesu projektowego oraz wprowadzenie do badań dla projektowania. Oprócz sesji wykładowych odbyła się także sesja warsztatowa. Pozwolila ona uczestnikom na empatyczne zrozumienie i zdefiniowanie potrzeb seniorów. Naszym roboczym zagadnieniem była kwestia samotności wśród seniorów. Uczestnicy nabywali też nowe umiejętności związane z pracą z materiałem badawczym oraz jego analizą. 

Drugiego dnia poznawaliśmy fazy i metody projektowania rozwiązań, ich prototypowania i wdrażania. Tutaj znów wykład merytoryczny przeplatał się z częścią warsztatową. Kiedy otwarliśmy o poranku ten dzień, otwarliśmy też przestrzeń dzielenia się tym co przyszło do nas po pierwszym dniu szkolenia. Usłyszałam wtedy, że uczestnicy odkryli moc badań i rozpoznawania potrzeb obywateli oraz że samorządów nie stać już na nietrafione usługi publiczne. Dowiedziałam się także, że warsztat pozwolił uczestnikom się zintegrować oraz że wielką korzyścią była facylitowana praca w utworzonych zespołach roboczych. Dzień ten zkończyliśmy prezentacją stworzonych propotypów usługi.

Dla mnie osobiście był to czas kiedy z jednej strony prezentowałam nowe podejście do tworzenia usług publicznych, otwierałam uczestników na inny sposób pracy i działania a z drugiej strony sama ponownie mogłam obserwować procesy kreatywne uczestników. Jest to zawsze fascynujące dla mnie moment i daje dobrą perspektywę na to co jeszcze razem możemy zrobić w zakresie usług publicznych. A jest tego naprawdę ogrom!Jeśli właśnie szukasz szkolenia dla swoich pracowników w zakresie projektowania i wdrażania usług publicznych dedykowanym seniorom to już teraz zapraszam Cię do kontatku z nami na adres: hello@invisiblestudio.plW ofercie mamy 1 i 2 dniowe szkolenia – wykłady z elementami warsztatów. Możliwe jest też zorganizowanie praktycznych warsztatów projektowych.