Myślenie wizualne i prototypowanie usług cyfrowych w IBE

11 stycznia, 2020
Visual Thinking

Na zaproszenie Agnieszki Sikorskiej z Cooperativa Studio miałam przyjemność współprowadzić 2-dniowe warsztaty z myślenia wizualnego (ang. visual thinking) oraz prototypowania usług cyfrowych dla Instytutu Badań Edukacyjnych.

Zacząć myśleć wizualnie

W pierwszym dniu szkolenia krok po kroku rozwijaliśmy wśród uczestników umiejętności wizualnego wypowiadania się i opowiadania historii. Było bardzo śmiesznie, strasznie i zaskakująco! Okazuje się, że do sprawnej komunikacji za pomocą obrazków nie trzeba nam wiele. Zaletą takiego sposobu komunikacji jest to, że łatwo nam jest przedstawić nawet najtrudniejszą ideę i pokazać ją w ten sposób innym osobom. Prowadzi to do ogólnego zrozumienia w zespole i uwspólnienia perspektywy.  Obraz pozwala na urealnienie idei, przeniesienie jej z obszaru myśli na fizyczny papier. To zaś pozwala często samej osobie na jej skonkretyzowanie i lepsze sformułowanie. Zatem myślenie wizualne ma wiele zalet, warto je odkryć!

Dobry prototyp to prototyp wytestowany

Podczas drugiego dnia, korzystając z nowych umiejętności, uczestnicy projektowali prototypy stron i aplikacji cyfrowych w oparciu o wcześniej przygotowany scenariusz. Powstały ciekawe projekty, wyobraźnia zaszalała a przenoszenie poszczególnych rozwiązań na papier pozwalało wypracować konkretne rozwiązania. Bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczestników była sesja testowania ich rozwiązań. Po przeprowadzeniu sesji testowej z wybranym uczestnikiem, który wcześniej nie pracował nad rozwiązaniem, można było w szybki sposób odkryć co w takim prototypie zadziałało a nad czym jeszcze warto popracować. Gdzie przyszły użytkownik zobaczył wartość, a gdzie zupełnie jej nie widział. Wraz z ostatnią sesją testowania i otrzymywania komentarzy od obserwatorów zakończyliśmy nasze warsztaty. Z Radomia udaliśmy się do Warszawy na kolejne spotkanie tym razem z Design Thinking.

Prototype of digital services