Pierwsze Momenty to usługa składająca się z szeregu świadczeń rzeczowych.
Odpowiada na problemy kobiet już od 10 tygodnia ciąży poprzez konkretne rozwiązania.

Samorząd towarzyszy kobiecie na jej drodze stawania się matką a kolejne elementy świadczenia obejmują także czas po narodzinach dziecka do 6 miesiąca życia dziecka i dłużej.


Problemy kobiet w ciąży.

Projekt zapoczątkowały badania, których celem było zdefiniowanie problemów i potrzeb kobiet w ciąży. Były to m.in. wywiady pogłębione z kobietami w ciąży i młodymi mamami. Wykonanie analizy materiału badawczego pozwoliło na zdefiniowanie 8 obszarów problemowych. Problemem przewodnim okazał się brak bądź niskie poczucie bezpieczeństwa kobiet w ciąży.

Do dalszej pracy projektowej, po wywiadach z przedstawicielami samorządu, zostały wybrane następujące trzy zagadnienia: DOSTĘP DO RZETELNYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY, ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE ZASOBÓW PRZYJĘCIE POTOMSTWA , EGZEKWOWANIE SWOICH PRAW W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.Prace nad rozwiązaniami były tworzone przy aktywnym zaangażowaniu kobiet w ciąży, mam a także przyszłych i obecnych tatusiów oraz strony samorządowej (pracowników urzędu i GOPS oraz Radnych Gminy). Był to ważny czas uczenia się i odkrywania różnych perspektyw. Ponad 30 osób brało udział w powstawaniu projektu.

Kolejnym krokiem było stworzenie w gminie specjalnego zespołu roboczego, który brał udział w pracach projektowych, wdrożeniu projektu a obecnie odpowiedzialny jest za sukcesywne realizowanie usługi w samorządzie. Tym samym Pierwsze Momenty są dobrze osadzone w rzeczywistości urzędowej.


Rozwiązanie to kompleksowa usługa dla kobiet w ciąży.

MATECZNIK SZCZĘŚCIA, MATERIAŁY EDUKACYJNE, PLAKIETKA DO PRZYPIĘCIA I NAKLEJKA NA AUTO

Usługa Pierwsze Momenty to proces, podczas którego kobieta w ciąży otrzymuje konkretne świadczenia rzeczowe odpowiadające na zdefiniowane problemy. Ważny jest każdy etap świadczonej usługi. To jak promujemy ten program w samorządzie, jak wygląda procedura, kiedy i na jakich zasadach następuje wydawanie kolejnych elementów świadczenia. Sercem tej usługi są następujące świadczenia rzeczowe:

Matecznik Szczęścia powstał m.in. w ramach warsztatów z młodymi mami. To ich doświadczenie było tu najważniejsze. Matecznik złożony jest z 50 wyselekcjonowanych elementów. Przedmioty takie jak ubranka, akcesoria do pielęgnacji, kosmetyki dla dziecka i matki czy pieluszki mają być dobrym startem – pomóc rozpoznać i dać pogląd kobiecie w ciąży jakiego rodzaju zasoby są ważne i potrzebne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Opracowane przez lekarzy specjalistów materiały edukacyjne w postaci wadamekum dla kobiety w ciąży oraz wadamekum pediatryczne mają zapewnić kobiecie dostęp do fachowej i rzetelnej wiedzy z zakresu zdrowia jej i jej dziecka. Wadameka to cenne źródła informacji na temat koniecznych do wykonania badań w ciąży tj. jak badanie moczu, krwi czy USG, czy informacje związane z   żywieniem niemowląt, szczepieniami, udzielaniem pierwszej pomocy.

Plakietka do przypięcia oraz naklejka na auto to proste rozwiązanie mają na celu wysłanie do społeczności komunikatu o sytuacji kobiety, przez co uwrażliwienie na jej potrzeby. Jest to szczególnie ważne w okresie kiedy w kobiecie zachodzą intensywne procesy tworzenia nowego życia a fizycznie nie widać jeszcze ciąży.


Pierwsze Momenty to Dobry Początek

Pierwsze Momenty to pierwsza w Polsce tego typu usługa wypracowana przy współpracy z samorządem i realizowane przez niego jako strategia celowa dla kobiet w ciąży.

Na jesieni 2018 roku, to kompleksowe rozwiązanie, zostało wdrożona w Gminie Ostrów Wielkopolski pod nazwą “Dobry Początek” spotykając się z pozytywnym odbiorem jej mieszkańców. Relację z inauguracji tego programu można przeczytać tutaj: Dobry Początek.

Projekt otrzymał ogromny aplauz od kobiet z całej Polski (od podkarpacia po pomorze) pokazując, jak bardzo potrzebne i oczekiwane są tego typu rozwiązania w naszym kraju.

“W IMIENIU WŁASNYM, JAK I MOJEJ CÓRECZKI PRAGNĘ SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ ZA PACZKĘ ‚DOBRY POCZĄTEK’. ZAWARTOŚĆ PACZKI PRZEROSŁA NASZE OCZEKIWANIA. CIESZYMY SIĘ, ŻE TO WŁAŚNIE W NASZEJ GMINIE POWSTAŁ TAK CUDOWNY PROJEKT. JEST TO NIEOCENIONA POMOC W PIERWSZYCH PIĘKNYCH, ALE JAKŻE WYCZERPUJĄCYCH DNIACH ŻYCIA MALEŃSTWA. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY, BEATA & HANIA”


Obecnie promujemy projekt podczas spotkań z przedstawicielami samorządów. Jeśli ciekawi Cię jak możemy wdrożyć ten projekt w Twoim samorządzie umów się z nami na spotkanie.

portfolio details menio Previous project