Webinar: Empatia w Administracji Publicznej

14 listopada, 2018

Empatia, nowa kompetencja pracowników

Z usług publicznych codziennie, na całym świecie korzysta miliony ludzi. Administracja publiczna jest również największym pracodawcą, to ogromna siła ale także i odpowiedzialność. Nowe kompetencje pracowników w zakresie tworzenia usług i innowacji publicznych, skutecznego odpowiadania na dziejące się zmiany, a także umiejętność pracy w multidyscyplinarnych zespołach oraz przy wykorzystaniu innowacyjnych metod i narzędzi zaczynają być koniecznością. Dlatego w tegorocznej edycji festiwalu Myślenia Projektowego rozmawiamy o kompetencjach jutra jakimi są m.in. empatia i współpraca.

Empatia w usługach publicznych

Oczekiwania obywateli w stosunku do oferowanych im usług publicznych dynamicznie się zmieniają. Transparentność, szybkość w dostępie, wybór, dopasowanie do ich potrzeb to nowe oczekiwane jakości. Następuje również mocne przesunięcie z rządzenia przez wybranych w stronę współrządzenia i współtworzenia wartości z obywatelami. Zrozumienie potrzeb i problemów obywateli jest pierwszy krokiem do tworzenia usług publicznych, które te usługi zaspokoi. Powinno być punktem wyjścia i priorytetem dla każdej instytucji publicznej. O tym jak możemy to zrobić rozmawialiśmy podczas naszego spotkania w formie online.

Podczas naszego spotkania omówiłam następujące zagadnienia:

  • czym jest projektowanie usług oraz myślenie projektowe,
  • perspektywę urzędu i obywateli na usługi publiczne,
  •  znaczenie projektowanie usług publicznych,
  • badania na potrzeby projektowania – narzędzia empatii
  • studium przypadku badań z projektu „Pierwsze Momenty”

O Design Thinking Week 

Design Thinking Week to ogólnopolski festiwal myślenia projektowego (ang. design thinking), który w tym roku odbędzie się aż w 10 miastach.

Podczas tygodnia festiwalowego uczestnicy będą mogli wziąć udział w ponad 40 inicjatywach (warsztatach, spotkaniach, webinarach) podczas których uczestnicy będą mogli odkrywać różne aspekty myślenia projektowego i ich aplikacyjność w różnych kontekstach.